BİTOM - TUG Bilim ve Toplum Merkezi

Çok büyük bir fizik labarotuvarda deney setine katılmak isterminiz? Teleskoplar ile gece ve gündüz gözlemlerine katılabilirisiniz. Günümüz insanı bilgiye ulaşmak için evine kadar gelen çeşitli iletişim cihazlarını kullanabilmesine rağmen bu iletişim olanakları kişinin bilimsel araştırma ortamı ve araştırmacıyla doğrudan temâsının yerini tutamıyor. Sözkonusu bilim dalı Astronomi olduğunda insanlar bir teleskoba dokunmayı, onu kullanıp gök cisimlerine gözle bakmayı istiyorlar. TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) gibi profesyonel gözlemevleri bu imkanları sunamıyor, çünkü böyle gözlemevlerinin teleskopları çıplak gözle gözlem yapma amaçlı değildir.  

TUG, bu sebeplerle Bilim ve Toplum Merkezi'ni (BİTOM) kurdu ve Dünya Astronomi Yılı ilan edilen 2009'un ilk gününden itibaren ziyaretçilere açtı. TUG'un Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi içindeki Yönetim Binası yanında kurulan BİTOM, 35 cm ayna çaplı tam otomatik teleskobu (T35) ve görsel sunum olanakları ile 1 Ocak 2009' dan itibaren gökbilim meraklılarının hizmetindedir.

BİTOM'daki bu teleskop ile havanın gözlem için uygun olduğu günlerde Ay yüzünün kraterleri, Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn gibi parlak gezegenler ve uyduları, Güneş Sistemi dışındaki parlak bulutsular, gökadalar, yıldız kümeleri ve önemli gökolayları (Ay ve Güneş tutulmaları, kuyruklu yıldızlar vb.) izlenebilecektir. Ziyaretçiler ayrıca DVD, VCD gibi görsel malzemeler eşliğinde çeşitli sunumlarla gökbilim konusunda doğru bilgilere ulaşabilecek, merak ettikleri konuları uzmanlara danışabileceklerdir.

 

-A +A