TÜBİTAK Bilim Kurulu 04 Nisan 2015 tarihli toplantı TUG'da gerçekleştirildi.

-A +A
TÜBİTAK Bilim Kurulu 04 Nisan 2015 tarihli toplantısını 2500 m yükseklikteki Bakırlıtepe zirvesinde kurulu Antalya Saklıkent'teki TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nde (TUG) gerçekleştirdi.
 
TÜBİTAK Bilim Kurulu üyeleriyle TUG Müdürü ve başuzmanlarından oluşan yaklaşık 30 kişilik bir ekip 4 Nisan 2015 Cumartesi sabahı Antalya'dan hareket ederek 1.5 saatlik bir araç yolculuğu ile 1900 m yükseklikteki Saklıkent'e ulaştı. Kış mevsimi yaşanmasından ve bu yüzden gözlemevi yolunun karla kapalı olmasından dolayı zirveye ulaşım için telesiyej ve sonrasında TUG'un kara araçları kullanıldı.
 
Gözlemevi merkez binasındaki toplantı salonunda çalışmalarını tamamlayan Bilim Kurulu'na daha sonra gözlemevi tesislerinde öğlen yemeği ikram edildi. Daha sonra 1.5 m ayna çaplı RTT150 teleskop ziyareti gerçekleştirildi. Ziyarette TUG uzmanları tarafından teleskop ve yürütülen gözlem projeleri hakkında kurul üyeleri bilgilendirildi ve yöneltilen sorular cevaplandırıldı. 
 
Merkez binaya dönüldükten sonra kısa bir dinlenme ve sohbet molasından sonra saat 17:00'de Bakırlıtepe'den ayrılış başladı. Bakırlıtepe'den telesiyej istasyonuna bazı kurul üyeleri yürüyerek, bazıları da kar araçları ile ulaştılar. Daha sonra telesiyej ile Saklıkent seviyesine inildi ve buradan da araçlarla Antalya'ya dönüş gerçekleştirildi. 
 
Bilim Kurulu üyeleri bu ziyaretten memnun ayrılmışlar ve TUG Yönetimi ve çalışanları da üçüncü kez TÜBİTAK Bilim Kurulu'nu Antalya'da ağırlamaktan son derece memnun olmuştur.
07.04.2015