20. YILINDA EVRENE AÇILAN PENCEREMİZ, TÜBİTAK ULUSAL GÖZLEMEVİ KURULUŞ ÖYKÜSÜ

-A +A

"20. YILINDA EVRENE AÇILAN PENCEREMİZ, TÜBİTAK ULUSAL GÖZLEMEVİ KURULUŞ ÖYKÜSÜ"

Kitabı Hazırlandı...

 
"Birçok zorluklara karşın projeyi gerçekleştiren 55 araştırmacının temel desteği, gelecekte ülkemizde kurulacak olan Ulusal Gözlemevi’nin temeline onların da bir taş koyabilme mutluluğu olmuştur. Bu projenin sonuçları doğrultusunda Ulusal Astronomi Gözlemevi’nin kurulması, bu amaca yönelik girişimlerin TÜBİTAK’ça üstlenilip yönlendirilmesi tüm ülkemiz astronomlarının ortak isteğidir.” 
 
Bu istek gerçekleşmiş, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi kurulmuş ve üniversitelerimize hizmet vermeye başlamıştır. Kuruluş  sonrasında  iki  yeni  çağdaş  teleskop satın  alınmış  ve araştırmacıların kullanımına sunulmuştur. Bunun için gökbilimcilerimiz TÜBİTAK’a müteşekkirdir. 
 
Cumhuriyet  döneminde  üniversitelerde  bir  çok  gözlemevi kurulmuştur, ancak ilk Devlet Gözlemevi, 5 Eylül 1997’de açılan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’dir (TUG). Yapılan araştırmalar sonucunda en uygun yer olarak seçilen Antalya Saklıkent-Bakırlıtepe’de 2500 m irtifada kurulmuştur. Bu sene TUG’un 20. kuruluş yılıdır. Kuruluşundan bu yana, 20 yıllık süreçte yaptığı çalışmalar, edindiği deneyimlerle sayısız başarıya imza atarak ülkemizde ve dünyada hak ettiği yeri almıştır. 250 cm ayna çaplı teleskop projesi ile daha üst düzeyde gözlem olanaklarına kavuşmak amaçlarımızdandır.
 
Bu kitap, gurur duyduğumuz bir noktaya gelen ve dünyada saygın bir yeri olan TUG’un kuruluş hikayesini, bugününü ve geleceğini anlatmaktadır.
25.08.2017