TFOSC-WP (Polarimetre)

-A +A

RTT150 teleskobunun odak düzlemi alıcılarından biri olan TFOSC'a 2014 yılında başlatılan TÜBİTAK destekli bir proje çerçevesinde bir polarimetre eklenmiştir. 2015 yılı içerisinde test gözlemleri yapılan bu polarimetre TFOSC'un filtre tekerleğindeki yuvalardan birine yerleştirilmiş iki adet "Wollaston" prizmasından (WP1 ve WP2) oluşmaktadır. Optik yol boyunca teleskoptan gelen ışık bu polarimetreye girdikten sonra dört parçaya ayrılmakta, CCD üzerinde kaynağın dört görüntüsünü oluşturmaktadır. Optik eksenin üzerinde kalan görüntülerin polarizasyon dereceleri 0° ve 90°, optik eksenin altındaki görüntülerin polarizasyon dereceleri 45° ve 135° şeklindedir. 

TFOSC-WP hakkında "Double-wedged Wollaston-type polarimeter design and integration to RTT150-TFOSC; initial tests, calibration and characteristics" başlıklı bir yayın çıkmıştır (Experimental Astronomy, Volume 39, Issue 3, pp.595-604, 2015). 

TFOSC-WP ile asteroitler, yıldızlar, Aktif Galaksi Merkezleri (AGN) gibi astrofizik nesnelerin lineer polarizasyon oranları ve açıları elde edilebilir. Polarizasyon oranının aletsel hassasiyeti % 0.2, polarizasyon açısının aletsel hassasiyeti de 1.9° dir. TFOSC-WP gözlemlerinden dairesel polarizasyon bilgisi elde edilemez.

 

Polarimetrenin Optik Şeması

Polarimetrenin TFOSC filtre tekerleğindeki yeri ve "Wedge Double Wollaston" prizmaları.