1. Ulusal MOS Çalıştayı Düzenlendi.

RTT150 teleskobu odak düzlemi alıcılarından olan TFOSC üzerinde çalışabilen Çoklu Nesne Tayfçekeri (MOS-Multi Object Spectrograph) maskesi TUG tarafından 2019 yılından itibaren gökbilimcilerin kullanımına sunulmuştur.

MOS maskesi sayesinde aynı görüntü alanı içerisine giren birden fazla gökcisminin eş zamanlı tayfının alınması mümkün olabilmektedir. Bu gözlemsel sistem yardımıyla alınan tayfların analiz adımlarının, ilgili gökbilimcilere detaylı olarak anlatılması amacıyla, 20 Ekim 2020 tarihinde gerçekleştirilmek üzere “TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) 1. Ulusal MOS Çalıştayı” düzenlenmiştir. Çalıştay, 2019 yılında kaybettiğimiz değerli meslektaşımız Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Devlen adına ithaf edilmiştir.

1. Ulusal MOS Çalıştayı, ülkemizdeki pandemi dönemi nedeniyle çevrimçi olarak gerçekleştirilmiştir. Bu çalıştayda, bir boyutlu tek yarık tayflarının Python paketleri kullanılarak indirgenmesi süreçleri konusu işlenmiştir. Çalıştaya yurtiçinden ve yurtdışından 50'ye yakın araştırmacı (lisansüstü öğrenci, doktora sonrası araştırmacı ve öğretim üyesi) katılım sağlamıştır.

TFOSC-MOS ile ilgili ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız.      

Çalıştay posterine ulaşmak için tıklayınız.

Çalıştay videosu için tıklayınız.

Fotoğraflar

20.10.2020
-A +A