TÜBİTAK
ULUSAL GÖZLEMEVİ
Ara

TUG Teleskopları Veri Arşivi

TUG teleskoplarında yürütülen gözlem projelerinden elde edilen verilerin hak sahipleri TUG ve belirli bir süre için ilgili proje yürütücüsüdür. Veri, projenin gözlemleri resmi olarak bittikten 2 yıl sonra diğer araştırıcıların serbest kullanımına açılır (Bkz. TUG TELESKOPLARI IÇIN GÖZLEM PROJESI BAŞVURUSU ve SÜREÇ İŞLETIM İLKELERİ, Madde 15.). 

Araştırmacıların kullanımı için serbest bırakılan bir veri setinin TUG'dan talep edilmesi halinde TUG Akademik Kurulu kararı (2016/10) ve Yönetim Kurulu onayı (2016/12) doğrultusunda aşağıdaki kurallar çerçevesinde değerlendirilir: 

- Veri isteği TUG Müdürlüğü'ne resmi olarak yapılmalıdır. 

- TUG tarafından sağlanan serbest veri sadece ilgili araştırmacı ve talebinde belirteceği araştırmacı grubu tarafından kullanılabilir, grup dışında üçüncü şahıslarla paylaşılamaz. 

- TUG verisinden yapılan yayınlarda TUG'a teşekkür edilmeli ve bu yayınlar TUG'a bildirilmelidir. 

- Veri isteği sırasında, verilerden yararlanılarak yapılması düşünülen çalışmanın kapsamına ve amacına yer verilmelidir. İstenen veri türü (tayf, fotometrik, kalibrasyon, bölge, atmosferik vb) ayrıntılı belirtilmelidir. 

- Serbest TUG verisi, talep gelmesi halinde birden fazla araştırmacıya verilebilir. 

- Veri isteği yapıldıktan sonra araştırıcıya sağlanma süreci istenen veri hacmine ve TUG'un veri arşiv olanaklarına bağlı olarak işler. İstenen veri CD,DVD vb ortamların depolama kapasitesi üzerinde ise talep eden araştırmacı depolama ortamını (USB bellek, hard disk vb) TUG'a sağlamak zorundadır. 

-A +A