Tarihçe

Başlangıç

Ulusal bir gözlemevi kurulması ve bu gözlemevinin ülkemizdeki tüm gökbilimcilere hizmet vermesi fikri 1960'larda ilk kez İstanbul Üniversitesi'nden Prof. Dr. Nüzhet GÖKDOĞAN ve Ege Üniversitesi'nden Prof. Dr. Abdullah KIZILIRMAK tarafından gündeme getirilmeye başlanmıştı. Bu fikrin hemen destek bulmasından sonra ilk önemli adım, TÜBİTAK bünyesinde 1979 yılında "Uzay Bilimleri Araştırma Ünitesi" adı altında bir birimin kurulmasıyla atıldı. Bu ünite 1983'te "Ulusal Gözlemevi Yerseçimi Güdümlü Projesi" ne dönüştürülerek gökbilimcilerin uzun sürecek macerası başlamış oldu.

Yer Seçimi:

Ulusal bir gözlemevi kurulması konusundaki düşünceler 1983 yılında "Ulusal Gözlemevi Yerseçimi Güdümlü Projesi" haline dönüştüğü zaman artık yerseçimi çalışmaları resmen başlatılmış oluyordu. Ankara, İstanbul, Ege, Boğaziçi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi'ni temsil eden 7 araştırmacı projenin yürütücülüğünü üstlendi. Böylece uzun ve zorlu bir çalışma başlamış oldu.

Proje çerçevesinde ilk aşamada Türkiye genelinde 17 aday dağ belirlendi ve bunlardan aşağıda sıralanan 4 tanesinde eş zamanlı astronomik görüş ve meteorolojik gözlemler yapılmaya başlandı. Zor koşullar altında ve kısıtlı imkanlarla yapılan bu gözlemlere o yıllarda ülkemizdeki hemen hemen tüm gökbilimciler destek verdiler.

 

Muğla, Kurdu : 1612 m
İzmir, Ödemiş : 2159 m.
Adıyaman, Nemrut : 2206 m.
Antalya, Bakırlıtepe : 2547 m.

 

 

Kuruluş:

1991 yılında yeniden belirlenen TÜBİTAK Yönetimi DPT'ye sunulmak üzere TAD Başkanlığı'ndan 5 yıllık bir Ulusal Gözlemevi kuruluş projesi istedi. Hazırlanan proje 20 Temmuz 1991'de TÜBİTAK'a sunuldu. DPT'ye iletilen proje 1992-1996 yılları arasını kapsayan yaklaşık 7 Milyar TL bütçeli bir Ulusal Gözlemevi kuruluş projesi olarak başlamış oldu.

7-11 Eylül 1992 tarihlerinde İnönü Üniversitesi'nde yapılan 8. Ulusal Astronomi Toplantısı sırasında, bu projenin yürütücülüğüne Prof. Dr. Zeki Aslan'ın önerilmesine karar verildi. Zeki Aslan'ın hazırlayıp sunduğu, 1992 yılı için 541 milyon TL bütçeli, TBAG-DPT destekli bir yıllık proje, Ulusal Gözlemevi Kurulması adı altında 1 Ekim 1992'de yürürlüğe girdi.

Gözlemevi kuruluş çalışmaları belirli bir aşamaya geldiğinde TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Kuruluş ve İşletme Yönetmeliği olarak 17.07.1995 tarihli ve 22346 sayılı Resmi Gazete'de yayınlandı. Ardından 6 Ekim 1995 tarihinde de ilk müdürü olarak Prof. Dr. Zeki Aslan atandı.

2500 m yükseklikte modern bir araştırma merkezi kurmak hiç de kolay olmadı. Saklıkent'ten gözlemevine yol açılması, elektrik hattının döşenmesi, teleskop ve hizmet binalarının yapılması, gözlemevinde çalışacak teknik, idari ve araştırmacı personelinin oluşturulması gibi önemli aşamalar birer birer aşılarak 5 Eylül 1997 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı tarafından TUG'un resmi açılışı yapıldı.

TUG'un ilk teleskopu olan 40 cm çaplı T40 teleskopunda ilk ışık Ocak 1997'de, 150 cm çaplı RTT150 teleskopunda ise ilk ışık Eylül 2001'de alınarak gözlemevinde bilimsel gözlemler başlamış oldu.

 

TUG Gözlemevi Yerleşkesi Uydu Fotoğrafı

 

 

TUG - ANTALYA YÖNETİM  BİNASI

TUG Yönetim Binası

TUG - Antalya Yönetim Binası Akdeniz Üniversitesi Yerleşkesi içerisinde yaklaşık 1600 m2 lik kapalı alana sahip bir hizmet binasıdır. Binada Müdür ve Müdür Yardımcısı odalarından başka kütüphane, sekreterlik, muhasebe, satın alma, ayniyat, araştırmacıların çalışma odaları, güvenlik ve ulaşım birimine ait odalar, mutfak, dinlenme odaları, 50 kişilik konferans salonu, RTT150 ve T100 teleskoplarının uzaktan kontrol birimleri, elektronik ve mekanik atölye ile bilgi işlem merkezine ait birimler yer almaktadır.

 

 

Enlem:  36º 54' 00" Kuzey
  (36.9)
Boylam:  30º 39' 13" Doğu
  (30.653611)
Yükseklik:  50 m.

 

TUG Yönetim Binası'na ulaşım haritası için --> Tıklayın.

TUG Yönetim Binası'na ulaşım uydu fotoğrafı için --> Tıklayın.
(Kaynak: Google Earth)

 

HOW TO REACH FROM AIRPORT

There is public transportation called "HAVAS" (pronunciation: HAVASH) or "number 600" public bus to and from Airport. HAVAS is scheduled according to the arrival times of Domestic Flights. As seen from the HAVAS web page, these services are available in front of the domestic lines terminal building during the day and at night. Ticket fee is around 10 TL (approx. 6 USD) for HAVAS and cheaper for the public bus. Passengers who arrives at the international lines should move to the domestic lines terminal building or call GSM: 0 555 985 11 45 (upon request a service car will be sent to pick up you at international arrivals to bring you domestic arrivals where HAVAS service is available). You can reach the 5M Migros near to the Akdeniz University Campus (approx. 1 km) by HAVAS service near the university. Then you can take taxi or walk. Public bus (number 600) passes very near the university campus. You can leave at the "Meltem" district. When you reach to the university's campus, free public buses at the university entrance are available during the day to reach the administration building of the TUBITAK National Observatory.

For a detailed map --> click here

 

HOW TO REACH TO AIRPORT FROM UNIVERSITY

In order to reach to the airport from the university campus you can use the same service called HAVAS or public BUS (number 600). HAVAS service waits at the shopping center named 5M Migros on the scheduled times.

For a detailed map --> click here

 

TUG - SAKLIKENT İRTİBAT BÜROSU

TUG - Saklıkent İrtibat Bürosu

Saklıkent Kooperatif alanı içinde bulunan İrtibat Bürosu özellikle kış mevsiminde Saklıkent-Bakırlıtepe areasındaki ulaşımın koordine edildiği, personelin mola verdiği, gerektiğinde konaklama yapılabilecek bir yaşam birimidir.

BAKIRLITEPE

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Yerleşkesi Antalya'dan yaklaşık 40 km uzaklıktaki Saklıkent'te bulunan Bakırlıtepe'de kuruludur. Deniz seviyesinden 2500 m. yükseklikte bulunan Bakırlıtepe, Antalya'nın batısında yeralan Beydağları'nın en yüksek zirvelerinden biridir. Eteklerinde Saklıkent Kayak Merkezi olan Bakırlıtepe'ye ulaşım Saklıkent'ten sonra yaklaşık 7 km'lik bir dağ yolu ile sağlanmaktadır. Zirveye giden bu yol genellikle her yıl Kasım ayından Nisan ayının sonlarına kadar yoğun kar dolayısıyla kapalı kalmakta ve ulaşım Saklıkent Kayak Merkezi'nden telesiyej ve sonrasında da biraz yürüyüş ile sağlanabilmektedir.

Enlem:  36º 49' 27" Kuzey ; (36.824166)
Boylam:  30º 20' 08" Doğu ; (30.335555)
Yükseklik:  2500 m.

 

-A +A