20. Yılında Evrene Açılan Penceremiz, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Kuruluş Öyküsü

20. YILINDA EVRENE AÇILAN PENCEREMİZ, TÜBİTAK ULUSAL GÖZLEMEVİ KURULUŞ ÖYKÜSÜ KİTABI

 
"Birçok zorluklara karşın projeyi gerçekleştiren 55 araştırmacının temel desteği, gelecekte ülkemizde kurulacak olan Ulusal Gözlemevi’nin temeline onların da bir taş koyabilme mutluluğu olmuştur. Bu projenin sonuçları doğrultusunda Ulusal Astronomi Gözlemevi’nin kurulması, bu amaca yönelik girişimlerin TÜBİTAK’ça üstlenilip yönlendirilmesi tüm ülkemiz astronomlarının ortak isteğidir.” 
 
Bu istek gerçekleşmiş, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi kurulmuş ve üniversitelerimize hizmet vermeye başlamıştır. Kuruluş  sonrasında  iki  yeni  çağdaş  teleskop satın  alınmış  ve araştırmacıların kullanımına sunulmuştur. Bunun için gökbilimcilerimiz TÜBİTAK’a müteşekkirdir. Cumhuriyet  döneminde  üniversitelerde  bir  çok  gözlemevi kurulmuştur, ancak ilk Devlet Gözlemevi, 5 Eylül 1997’de açılan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’dir (TUG). Yapılan araştırmalar sonucunda en uygun yer olarak seçilen Antalya Saklıkent-Bakırlıtepe’de 2500 m irtifada kurulmuştur. Bu sene TUG’un 20. kuruluş yılıdır. Kuruluşundan bu yana, 20 yıllık süreçte yaptığı çalışmalar, edindiği deneyimlerle sayısız başarıya imza atarak ülkemizde ve dünyada hak ettiği yeri almıştır. 250 cm ayna çaplı teleskop projesi ile daha üst düzeyde gözlem olanaklarına kavuşmak amaçlarımızdandır.
 
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), kuruluşunun 20. yılını 8 - 10 Eylül 2017 tarihlerinde düzenlenen uluslararası bir toplantı ile kutlamıştır. Bu kitap ülkemizin "Evrene Açılan Penceresi" olan TUG'un ve 2500 metrede kurulmuş olan yüksek teknoloji ile donatılmış bir laboratuvarın bugüne kadar geçirdiği yolculuğun hikayesini ve bugününü anlatmaktadır. Bu kitapla birlikte TUG tarihçe kazanmıştır.
 
 
Kitabın yazımını kısa zamanda gerçekleştiren yazarlara, TUG mensuplarına, basılması aşamasının her safhasında desteğini esirgemeyen TÜBİTAK Başkanı ve Yardımcılarına, geceli gündüzlü çalışıp zamanında basımını mümkün kılan TÜBİTAK Kitaplar Müdürlüğü ve çalışanlarına şükran ve teşekkürlerimizi sunarız. 
 
Saygılarımızla.
 
 
25.08.2017
-A +A