2014 GÖK OLAYLARI YILLIĞI

TÜBİTAK Popüler Bilim Dergisi ve Ulusal Gözlemevi'nin hazırladığı 2014 Gök Olayları Yıllığı, Bilim ve Teknik Dergisi’nin Ocak sayısı ile birlikte okurlarla buluşuyor.

 

TÜBİTAK’ın her yıl hazırladığı Gök Olayları Yıllığı kitapçığının 2014 sayısı yayınlandı. “Bitkilerin Geleceği İçin Robot Arılar” kapağıyla çıkan Bilim ve Teknik Dergisi ile birlikte okurlarla buluşan kitapçıkta, 2014 yılında meydana gelecek gök olaylarıyla ilgili ayrıntılı bilgiler yer alıyor.
TÜBİTAK Bilim ve Teknik Dergisi ile TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'nin işbirliğinde hazırlanan 2014 Gök Olayları yıllığının "PDF" formatındaki haline aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yıllığın içinde, aylık gökolaylarının yanısıra teleskoplar, amatör gökbilimcilik, gözlem teknikleri, takımyıldızlar, gökyüzü fotoğrafçılığı gibi ilgi çeken konularda rehber niteliğinde yazılar bulacaksınız.

Gök Olayları Yıllığı’na göre 2014 yılında iki Ay, iki de Güneş tutulması gerçekleşecek. Ancak bu tutulmalar Türkiye’den izlenemeyecek. Nisan ve Ekim aylarında gerçekleşecek Ay tutulmalarının ikisi de tam tutulma olacak. Yine Nisan ve Ekim aylarındaki Güneş tutulmalarının ilki halkalı tutulma, ikincisi ise parçalı tutulma şeklinde izlenebilecek.

Ocak, Nisan, Mayıs, Temmuz, Ağustos, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında ise Göktaşı Yağmurları gözlemlenecek.

-->YILLIĞA ERİŞMEK İÇİN TIKLAYINIZ: http://193.140.96.141/dokumanlar/yillik/goy/goy_2014.pdf

 

07.01.2014
-A +A