TÜBİTAK
ULUSAL GÖZLEMEVİ
Ara

LOYP ve LÜYP Başarıyla Tamamlandı

TUG Bakırlıtepe Yerleşkesinde gerçekleştirilen LOYP (Lisans Öğrencileri Yaz Programı) ve LÜYP (Lisansüstü Öğrencileri Yaz Programı)  programları yoğun ve başarılı çalışmaların ardından tamamlandı. 

05-09 Temmuz 2021 tarihleri arasında dört lisans öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirilen LOYP’ta Uzman Yücel KILIÇ tarafından hazırlanan eğitim programı uygulandı. Eğitim programı süresince öğrencilere TUG teleskopları detaylı olarak tanıtıldı, gözlemsel astronomi ile ilgili bilimsel ve teknik bilgiler verildi. Bilimsel gözlemlere katılan öğrenciler ile birlikte T100 ve T60 teleskoplarından alınan ham veriler kullanılarak temel astronomik görüntü indirgeme ve işleme yöntemleri anlatıldı. 
 


Şekil 1: LÜPY Katılımcıları

26-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında gerçekleştirilen LÜYP ise dört Lisansüstü öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirildi. Uzman Yücel KILIÇ’ın hazırladığı ve İlk gün TUG teleskoplarının ve odak düzlemi aletlerinin detaylı olarak anlatıldığı programda yoğun olarak astronomik görüntü indirgeme ve işleme çalışmaları yapıldı. Uzman Yücel KILIÇ tarafından verilen temel GNU/Linux, IRAF ve MYRaf eğitimlerinin yanı sıra Uzman Oğuzhan OKUYAN tarafından temel bililmsel programlama ile birlikte Python dili ile astronomik görüntü işleme eğitimleri verildi. Oldukça yoğun geçen çalışmaların yapıldığı programda RTT150 teleskobunda kullanılan MOS (Multi Object Spectrum) ile ilgili de bilimsel ve teknik detaylar katılımcılarla paylaşıldı.
 


Şekil 2: LOYP katılımcıları

2021 yılı için tamamlanan LOYP ve LÜYP programının detaylarına ve katılım şartlarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

LOYP: https://tug.tubitak.gov.tr/tr/bilimvetoplum/lisans-ogrencileri-yaz-progr...
LÜYP: https://tug.tubitak.gov.tr/tr/bilimvetoplum/lisansustu-ogrencileri-yaz-p...
 

10.08.2021
-A +A