TÜBİTAK
ULUSAL GÖZLEMEVİ
Ara

TUG Teleskop Projesi Çalıştayı

Kalkınma Bakanlığı'nın 2017 yılı Yatırım Programı' nda, 2017K121030 no ve "TUG Teleskop Projesi" adı ile yer alan 250 cm' lik teleskop projesi 14 Ocak 2017 tarihinden itibaren "Etüt-Proje" karakteristikli olarak desteklenmeye başlamıştır. Etüt proje çalısması için 2017 yılında kullanılmak üzere 500 bin TL' lik bir bütçe ayrılmıştır. 

 

Desteklenen bu proje için yapilabilirlik raporu hazırlanması ve mevcut projenin revize edilmesi gibi bir görevimiz vardır. Bu amaçla ilk toplanti 18 Şubat 2017 günü, TUG Akademik Kurulu, Teknik Komisyonu ve proje yazımına katkı yapan araştırmacılarımızla yapılmıştır. Toplantıda etüt proje safhaları ve yapılması gerekenler tartışılmıştır. Öncelikle, teleskobun özelliklerinin tam olarak tanımlamasının yapılabilmesi için araştırmacıların T250 teleskobundan beklentilerinin bilinmesinde yarar oldugu düşünülmüştür. 

 

Bu amaçla, Bölüm (bünyesinde Merkez olanlar dahil), Birim ve Grup başkan veya sorumlularına bu amaçla bir örneği aşağıda bulunan bir soru - cevap formu davetiyesi (Google Forms) gönderilmiştir. Sorumlu kişilerden (Bölüm Baskanı vb) bu formu tek bir görüş oluşturacak şekilde en geç 20 Mart 2017 gününe kadar doldurup göndermeleri beklenmektedir. Bu forma ek olarak, kurulların aldığı kararın ıslak imzalı kopyasını da TUG Müdürlüğü'ne göndermelidirler. 

Bu bilgilerin değerlendirilmesi için sizlerin katılımıyla TUG Teleskop Proje Çalıştayı 25-26 Mart 2017 günlerinde Antalya'da Porto Bello Hotel'de yapılacaktır. Bu toplantıda ülkemiz gökbilimcilerinin ihtiyaçları doğrultusunda istenilen 2,5 m sınıfı teleskobun özellikleri belirlenecektir. Sizlerin böyle bir toplantıya katkılarınız bizim için önemli ve değerli olacaktır. 

 

Çalıştaya katılmak üzere kendilerine davetiye gönderilen gökbilimcilerimizin ulaşım ve konaklama giderleri TUG tarafından karşılanacaktır. Otele giriş 24 Mart 2017 Cuma akşamı, ayrılış ise 26 Mart 2017 Pazar günü öğlen olacaktır. Son gün öğle yemeği otelde alınacak ve toplantı akşama kadar devam edebilecektir. 

TUG Teleskop Projesi Sonuç Bildirgesi

T250 Teleskobu Çağrı Mektubu

Çalıştay Programı

 

Fotoğraflar

02.03.2017
-A +A