TÜBİTAK
ULUSAL GÖZLEMEVİ
Ara

YGY-KORSİS Projesi TamamIandı, Yüksek Gerilim ve Yıldırım Koruma Sistemi Devreye Alındı

Kış aylarında TUG Bakırlıtepe Yerleşkesinde son derece olumsuz hava şartları yaşanabilmektedir. Bu olumsuz hava şartları yıldırım, statik yük ve gerilim yükselmelerine sebep olmakta ve sürekli çalışması gereken son derece hassas elektromekanik ve optik sistemlere zarar verebilmektedir. Böyle olası durumlarda, teknik ekip tarafından önceden sistemler kapatılarak üzerlerinde bulunan iletken kısımlar fiziksel olarak ayrılmaktadır.

Proje kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucunda geliştirilen Yüksek Gerilim ve Yıldırım Koruma Sistemi (YGY-KORSİS) ile teleskop sistemleri ve bileşenlerine, fiziksel herhangi bir müdahaleye ihtiyaç duyulmaksızın, kendi kendini koruyabilme yeteneği kazandırılmıştır. Ayrıca, bu projeyle teknik personelin zorlu hava koşulları altında yaşayabileceği olumsuzlukların büyük ölçüde önüne geçilmesi, iş gücü ve zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlanması hedeflenmiştir.   

                                                                                                                                  

 Şekil 1: YGY-KORSİS Prototipi

YGY-KORSİS projesi, aynı zamanda TUG bünyesinde Proje Ofisi altında gerçekleştirilerek sonuçlanmış ilk proje olma özelliğine sahiptir.YGY-KORSİS’in başarıyla hazırlanmış prototipi Şekil 1’de görülmektedir. Hareket ve kontrol sistemi, step motor ve sürücüsü, redüktör, limit sviç, hall sensörü, I/O kartı ve kontrol PC’den oluşan YGY KORSİS tamamen uzaktan erişim ile çalışabilmektedir. YGY-KORSİS’in zayıf akım iletim sistemi ise özel olarak geliştirilen ve testleri başarıyla geçen kontak yapısına sahiptir. Farklı sektörlerdeki benzer ihtiyaçlara rahatlıkla cevap verebilecek şekilde tasarlanmış olan YGY-KORSİS’in ilk prototipi, Bakırlıtepe Yerleşkesi’nde bulunan T60 teleskop sistemini korumak amacıyla devreye alınmıştır.

Geliştirilen sistem ile ilgili detaylı bilgi almak için tug.bilgi@tubitak.gov.tr  adresinden iletişime geçilebilir.

Fotoğraflar

20.10.2021
-A +A